Pozbądź się owadów z domu raz na zawsze!

W domu, mimo przestrzegania zasad higieny oraz względnego porządku, czasem zalęgają się owady i robactwo, które spędza sen z powiek. Podpowiadamy, jak pozbyć się z mieszkania tych pasażerów na gapę oraz co zrobić, aby więcej do nas nie wróciły.

Rybik cukrowy z łazienki

Rybiki są dość niegroźne, nie przenoszą żadnych chorób i żywią się tym, co znajdą na podłodze, jednak nadal to nieproszeni goście w naszym domu. Ich ulubionym miejscem jest zazwyczaj łazienka ze względu na wilgoć, ciemność oraz wyższą temperaturę niż reszta mieszkania.

Przepędzimy je z mieszkania przy wykorzystaniu prostych i domowych sposobów. Na kilka dni w pomieszczeniu, w którym się pojawiają, należy rozsypać szałwię, wawrzyn lub aromatyczną przyprawę do ciasta z cynamonem. Jeśli boicie się bałaganu, wykorzystajcie zioła w saszetkach. Natomiast aby zlikwidować prawdopodobieństwo pojawienia się rybików po raz kolejny, obniżcie temperaturę w Waszej łazience, zadbajcie też o lepszą wentylację i osuszanie wilgotnych miejsc. Zalepcie również ewentualne dziury i szpary w ścianie – szczególnie w miejscach łączenia ściany z podłogą lub sufitem.

Uparte mole spożywcze

Mole spożywcze, czy inaczej mkliki mączne, to owady wyjątkowo uparte i wytrwałe, a walka z nimi to prawdziwa droga przez mękę, jedynie dla cierpliwych i zdesperowanych. Ze szczególnym upodobaniem wybierają w naszej spiżarce i kuchni wszelkie suche i sypkie produkty takie jak mąka, ryż, cukier, a nawet bułka tarta i karma dla zwierząt. Najczęściej trafiają do naszego domu przyniesione w produktach zakupionych w sklepie.

Pozbycie się moli spożywczych wymaga czasu. Przede wszystkim należy wyrzucić do kosza produkty, z którymi miały lub mogły mieć styczność. Umyj dokładnie pojemniki na żywność oraz szafki roztworem z amoniaku (1/2 szklanki amoniaku na 1 litr wody). Dobrze je potem wywietrz! Mole spożywcze odstraszysz skutecznie intensywnie pachnącymi przyprawami, czyli goździkami, anyżem, cynamonem lub skórką pomarańczy.

Mole w szafie

Mole ubraniowe (mole włosienniczki) to równie uporczywe do wyprowadzenia owady, jak mole spożywcze. Uwielbiają nasze szafy pełne wełnianych swetrów, filcowych płaszczy, skórzanych kurtek czy bawełnianych i lnianych bluzek. Sieją w nich prawdziwe spustoszenie, żywiąc się tymi tkaninami i robiąc w nich nieestetyczne dziury. Jak sobie z nimi poradzić? Przede wszystkim nie należy przechowywać w szafie rzeczy brudnych (np. spoconych), ponieważ tylko na takich żerują mole. Szafę należy regularnie wietrzyć, a między ubraniami rozwiesić saszetki zapachowe z lawendą, goździkami, cytryną, których mole nie znoszą.

Bardziej radykalnym działaniem jest włożenie wszystkich ubrań z szafy do zamrażarki, ponieważ larwy moli giną w bardzo niskich temperaturach. A jeśli ubrania na to pozwalają, wstawcie pranie z temperaturą minimum 50 st.C.

Źródło:http://nokautdom.pl/artykuly/pozbadz-sie-owadow-z-domu-raz-na-zawsze.html