Prezenty dla gadżeciarza? Świąteczny poradnik zakupowy

Coraz bliżej Boże Narodzenie, więc już niebawem zacznie się zakupowy boom, sklepy zaczną pękać w szwach, a klienci poczują magię świąt, stojąc w długich kolejkach. Aby oszczędzić sobie nerwów i czasu, warto już teraz zacząć kompletować prezenty dla najbliższych. Najlepiej przez internet.

W pierwszej części poradnika zaprezentowaliśmy pomysły na droższe prezenty dla zapalonych graczy komputerowych. Druga część to gadżety dużo tańsze i mogące się przydać szerszemu gronu użytkowników. W trzeciej odsłonie umieściliśmy propozycje dla ludzi aktywnych i często się przemieszczających. Jeśli więc nie masz pomysłu na prezent dla osoby lubiącej drobiazgi czy elektronikę użytkową, postaramy się podpowiedzieć, co może być niej doskonałym prezentem gwiazdkowym.

Dmuchnij i się sprawdź

Skoro Święta Bożego Narodzenia, to już niebawem także i sylwester. Po hucznej zabawie noworocznej wielu z nas zasiądzie za kierownicą swoich samochodów w drodze do domu. I tutaj warto podrzucić pomysł prezentu, który niestety nie zastąpi zdrowego rozsądku, a w różnych sytuacjach pozwoli nam określić, czy po spożyciu alkoholu możemy prowadzić, czy też nie.

Alkomaty różnego typu są dostępne w sprzedaży detalicznej już od dawna. Od dawna także pojawiają się różnorodne modele takich urządzeń, dostępnych także w szerokiej rozpiętości cenowej. Można znaleźć już urządzenia za kilkadziesiąt złotych w formie breloczków, ale jednak mimo wszystko nie zalecamy ufania ich wskazaniom. Najczęściej są one tylko elektroniczną przywieszką, która nie zbada czy możemy kierować.

Urządzenia, za którymi powinniśmy się rozglądać, gdy szukamy alkomatu na prezent, to koszt od około 250 złotych w górę. Warto przed zakupem poszukać opinii o danym modelu w internecie, a także sprawdzić czy sprzedawca oferuje opcję kalibracji. Jest to ważna kwestia, ponieważ taki sprzęt pomiarowy należy cyklicznie sprawdzać i w profesjonalny sposób badać i kontrolować jego odczyty, a także je kalibrować.

Trzeba jednak pamiętać, że żadne wskazanie alkomatu nie zastąpi naszej dobrej woli i rozsądku. Urządzenie to może być jedynie cenną wskazówką, która podpowie, czy z punktu widzenia prawa możemy prowadzić pojazd mechaniczny. Niech nie będzie ono jedynym wyznacznikiem tego, czy zasiądziemy za kierownicą czy też nie.

Zdjęcia: euromega

Piórem po monitorze

Zdolności manualne w postaci umiejętności rysowania to talent, który warto rozwijać. Właściwie w każdy talent powinniśmy inwestować swój czas i chęci, bo to coś niepowtarzalnego i w dużej mierze nas definiującego. Jeśli szukamy prezentu dla osoby obdarzonej darem rysowania, możemy albo postawić na klasyczne przybory, albo zdecydować się na coś elektronicznego.

Takim urządzeniem jest tablet graficzny. Sprzęt tego typu kiedyś był domeną rozbudowanych firm i studiów projektowych, a z czasem stał się na tyle niedrogim urządzeniem, że pozwolić sobie może na niego każdy, kto czuje potrzebę przenoszenia swoich rysunków na formę cyfrową. Obecnie wybór tabletów graficznych jest spory a ich ceny zaczynają się od 200 złotych, a kończą na kwotach rzędu 8,9 czy nawet 10 tysięcy złotych.

Nawet w najprostszym zestawie z tabletem graficznym za 200-500 złotych znajdzie się specjalny przyrząd kreślarski w formie długopisu z wymiennym wkładem piśmiennym. Takim cyfrowym odpowiednikiem klasycznego ołówka rysujemy po specjalnym panelu, który z kolei przenosi rysunek do programu graficznego. Sam proces rysowania nieznacznie różni się od tworzenia na papierze i wymaga pewnej wprawy, jednak osoba przyzwyczajona do szaleństw na papierze bez problemu przeniesie się na cyfrowy odpowiednik.

Zdjęcia: wacom

W obudowie bezpieczniej

Smartfony mają to do siebie, że są dość delikatnymi urządzeniami. Nie licząc kilku wyjątków, większość sprzętów ucierpi bardzo mocno, gdy spadnie na ziemię. Ale nie same upadki wpływają na wygląd i wytrzymałość takich urządzeń. Smartfony rysują się w kieszeniach, torebkach, plecakach i podczas najzwyklejszego – nawet bardzo ostrożnego – użytkowania.

Mimo technologii i użytych do produkcji smartfonów materiałów, warto zainwestować w obudowę ochronną, która przejmie na siebie trudy codziennych uszkodzeń. Ochronne obudowy i etui są więc doskonałym pomysłem na świąteczny upominek. Musimy jednak pamiętać o tym jaki telefon posiada osoba, którą chcemy obdarować.

Producentów, form, wielkości i opcji kolorystycznych obudów jest całe mnóstwo, dzięki czemu możemy łatwo dopasować prezent do indywidualnych preferencji użytkownika. Obudowy możemy dobrać do konkretnej płci, zainteresowań czy nawet wieku adresata prezentu. Wybierać możemy spośród ochronnych etui z silikonu, plastiku, gumy, drewna oraz licznych połączeń tych materiałów.

Duży wybór odzwierciedla się także w cenie i wykonaniu. Najprostsze etui chroniące „plecki” telefonu można znaleźć już za kilkanaście złotych. Droższe opcje będą w stanie ochronić cały telefon przed upadkiem czy zarysowaniem. Inne modele mogą być sportowe, w których najważniejsza jest wygoda i wytrzymałość, a inne mogą odzwierciedlać luksus i efekt wizualny. Pole manewru jest więc szerokie.

Zdjęcia: spigen

Miejsca nigdy dość

Ktoś może powiedzieć, że propozycja komponentu komputera to kiepski pomysł na prezent. I cóż, może nie jest to najefektowniejszy prezent, ale na pewno jeden z najbardziej przydatnych, gdy obdarowaną osobą ma być użytkownik komputera, który od sprzętu wymaga więcej niż tylko sprawdzenia poczty czy włączenia muzyki.

Bardzo dobrym pomysłem na prezent jest więc dysk SSD. Taka opcja zakupowa jest bardzo bezpieczna, bo tego typu element można wykorzystać obecnie w niemal każdym komputerze stacjonarnym czy laptopie. Prezent taki możemy dobrać także w łatwy sposób do swojego budżetu, ponieważ mniejsze dyski będą tańsze od tych o większej pojemności. Równocześnie nawet niewielki dysk, może stanowić dodatkowy i bardzo przydatny magazyn danych dla obdarowanej osoby.

Przy zakupie warto kierować się nie tylko ceną, ale także i marką oraz modelem. Zdarza się, że niektóre modele, nawet bardzo znanych i uznanych firm potrafią zawodzić prędkością zapisu czy odczytu, a tańsze modele mniej znanych brandów będą wykazywały świetne właściwości. Przed zakupem sprawdźmy któryś z licznych rankingów dysków SSD. Powinny pomóc w wyborze, a z miejscem na dane jest jak ze zdrowiem, nigdy nie za dużo.

Zdjęcia: intel/goodram

Uchwyć to najlepiej

Nagrywanie filmów z aktywności czy vlogowanie to obecnie bardzo modny sposób na dokumentowanie tego co, gdzie, z kim i jak robimy. Można oczywiście robić to telefonem, ale można równie dobrze (a może i lepiej) korzystając z kamery sportowej. Jeśli osoba, dla której szukamy prezentu właśnie takim filmowaniem się zajmuje, możemy łatwo „wstrzelić” się w jej potrzeby.

Każdy kto namiętnie korzysta z elektroniki użytkowej wie, że dobrych akcesoriów nigdy dość, dlatego osoba, która bawi się filmowaniem kamerą sportową czy smartfonem doceni komplet dodatkowych uchwytów i akcesoriów do takiego urządzenia.

Zunifikowane zestawy uchwytów do popularnych kamer sportowych to wydatek – w zależności od wielkości zestawu – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W skład takiej paczki wchodzić mogą najróżniejsze uchwyty i mocowania do sprzętu sportowego, przylepki do kasków, przyssawki do powierzchni gładkich czy szklanych, obejmy do montażu na orurowaniu czy kierownicach. Znajdziemy także zestawy uprzęży do noszenia na korpusie czy głowie.

Nowe elementy mocujące pomagają w uzyskaniu ciekawych ujęć, dając obdarowanej takim prezentem osobie, szansę na popuszczenie wodzy wyobraźni i bezpieczniejsze korzystanie z kamery sportowej.

Źródło:http://nokautelektronika.pl/artykuly/prezenty-dla-gadzeciarza-swiateczny-poradnik-zakupowy-czesc-4.html